Juta https://www.prima-obchod.cz/produkty/latky/juta-a-imitace-juty je tkanina s velmi dlouhou historií využívání, lidé ji znají již stovky let a její obliba je tak vysoká, asi jako byla u nás ve středověku obliba lnu. V současné době ji využívá dokonce i automobilový průmysl a odvětví stavební výroby, funguje zde jako izolant a přídavná vrstva ve formě jednotlivých vláken či přímo tkaniny pokládané do betonu, drenáží a při výlevu živičných směsí (asfaltu).

jutová tkanina

Její výhodou je velmi nízká cena a zároveň velmi dobré mechanické vlastnosti, je to jeden z nejpevnějších textilních přírodních materiálů, které známe. Přesto však pevnost a dlouhá životnost nejsou jediné důvody, proč zrovna tento materiál hraje prim v některých domácnostech. S jutou se totiž lidé běžně potkávali už za socialismu, kdy byla dobře dostupná takřka každému.

kabelka z juty

Juta je dekorativní

Když už jsme tu naznačili socialismus, tedy především 80. léta, tehdy se juta stala módní záležitostí a dnes se k této odnoži retro stylu mnozí lidé v dobré víře navrací. Je to totiž tkanina nesmírně dekorativní a vhodná k dalším přírodním materiálům u bytových řešení, kde vítězí např. nábytek z masivu, květinová výzdoba a tradiční pojetí na rozdíl od toho chladného a pseudomoderního, který se nám snaží vnutit mnozí propagátoři nevzhledné šedi a absence pastelových barev.

Juta sice není zrovna pastelově barevná, ale právě jako dekorace se k pastelovým barevným odstínům velmi hodí. Nádherně vynikne např. u květinové výzdoby, proto je také tradiční pomůckou pro floristy. Můžete si s ní doma pohrát i tak, že s ní obložíte část nábytku, má na ní minimální vliv UV záření a kombinace jutové tkaniny a dřeva vypadá překrásně a hlavně teple a útulně.

S jutou se také dobře pracuje, dobře se žehlí, stříhá, šije a zašívá, může se na povrch různých materiálů lepit, využít sponek a čalounických nebo obyčejných hřebíků a výsledek vaší práce je ihned vidět.