Pokud bychom se blíže podívali na jednotlivé větve trhu, obchodu nebo výroby, zjistíme, že jisté z nich jsou velmi neekonomické. Na následujících položkách jde vidět, jakým způsobem může stát či jiná samosprávná jednotka prodělávat. Škody se někdy mohou pohybovat až v řádech milionů eur.
Drogy a návykové látky jsou ve většině případů, pokud se tedy nejedná o konopí a zdraví prospěšným „drogám“, absolutně zbytečným odvětvím obchodu. Nejen, že se jedná o způsob, jak stát může prodělat neskutečné peníze, jedná se také o zdraví škodlivé látky, které nezřídka vedou k předčasné smrti či doživotním zdravotním komplikacím. V této oblasti nejvíce prodělávají státy jižní Afriky, jako jsou Jihoafrická republika, vyspělé státy jako třeba USA či Austrálie nezůstávají pozadu. Ohroženými oblastmi jsou také státy Latinské Ameriky, Mexiko, Brazílie, Kuba.
Alkohol se dá v jistém směru považovat za drogu, je však legální. Kvůli celosvětové obrovské spotřebě alkoholu jsou státy natolik ohroženy, že ani nemohou požádat okolní země o pomoc. Velmi ohrožené oblasti jsou proto Sibiř a zbytek Ruska nebo Ukrajina.
Řešení? Zde je řešení poměrně snadné. Stačí jen eliminovat spotřebu drog ve světě. Jak však jistě sami soudíte, toto není úkol jednoho člověka, ale musí se na něm podílet lidé celé naší planety.
Živočišná výroba je nejen ekonomicky, ale i ekologicky neuvěřitelně náročná. Ročně chováme miliony zvířat v otřesných podmínkách s nepřiměřenými právy na osobní prostor či hygienické podmínky, která později zabíjíme pro maso. Krmivo je spotřebováváno po stovkách tun a jak jste si mohli domyslet, takto promrhaná potrava pro zvířata něco stojí. A to nemalé peníze. Místo vykrmování zvířat bychom se proto měli zaměřit na vykrmování nebo aspoň živení lidí trpících hladem.
Řešení? V tomto případě se opět jedná o změnu globální. Ta by proto měla spočívat v omezení spotřeby živočišných produktů a pokud možno přechod lidstva na veganství. Veganství je ekonomicky mnohem méně nákladné než strava s živočišnými produkty. Místo toho, abychom dávali zvířatům krmivo, mohli bychom to krmivo jíst rovnou my. Zní to zvláštně, ale představte si takovou sóju. Ta se dává zvířatům, ale mohli bychom ji konzumovat přímo my.
Dalšími ekonomicky náročnými položkami jsou cigarety, zbraně a další. Je důležité říct, že toto ani zdaleka nejsou všechna kritéria, která nás ekonomicky zatěžují. Těchto kritérií je celá řada a výše byla uvedena jen mizivá část z nich. Obecně, ekonomicky náročné je vše, za co lidé platí, ale v běžném životě by se bez toho hravě obešli.