Vysoká škola je z velké části o tom, že si své úkoly organizujete a zařizujete sami – poté, co Vám na základní a střední škole /či gymnáziu/ všechno vyučující diktovali a takříkajíc Vás „vodili za ručičku“, mohou být začátky na vysoké škole vcelku krušné a pro Vás může být těžké se tomuto novému režimu přizpůsobit. Ale nezoufejte – máme pro Vás pár tipů, jak tento školní rok zvládat v co největší pohodě.
školní třída
První a nejdůležitější věc je zařízení předzápisů – na různých školách je jejich termín různý, nejlepší však je si „ošéfovat“ předzápisy ještě o prázdninách. Záleží však, jak funguje Vaše škola – na některých máte předem daný rozvrh a jen si dané předměty naklikáte, na některých si zase můžete zvolit předměty dle svého uvážení.Ve druhém případě je ale velmi vhodné si zařídit předzápis s předstihem, abyste vychytali ty nejlepší předměty s těmi nejlepšími vyučujícími – v opačném případě totiž nemusí být na kroužku už místo.
diář na stole

Až začnete dostávat první úkoly, začněte je dělat co nejdříve – budete tak mít delší čas na jejich promyšlení, zpracování a případné předělání a nebudete muset panikařit nad tím, že to zase nestíháte. Vyplatí se také si vypsat rozvrh toho, kdy budete jaký úkol /či jakou část úkolu/ dělat, abyste měli jistotu, že určitě všechno zvládnete. Tento rozvrh se snažte dodržovat, ale jakmile ho jednou porušíte, nic se neděje – jen prostě budete muset tento úkol udělat při první možné volné příležitosti.

Co také doporučujeme, je určitě chodit na přednášky – a to i na ty nepovinné. Je určitě dobré slyšet vyučujícího, jak danou látku vykládá, místo abyste jen potom třeba četli zápisky ze skript. Dobré je také na přednáškách učení pomocí smyslů, a to sice, že jednak uslyšíte, co přednášející vykládá, a druhak při psaní poznámek se Vám látka bude dostávat do mozku i prostřednictvím ruky.

Co je také dále důležité – sebepéče! Dostatečně spěte, mějte vyváženou výživu, případně pokud jste unavení, ale musíte ještě něco udělat, vypomožte si brahmi nebo matchou. Na kávu určitě dávejte pozor, protože oproti čajům je její povzbuzení doopravdy agresivní a nemusela by Vám dělat dobře na srdce.