Máte pocit, že to, jak se vaše dítě učí nebo si plní domácí úkoly, můžete jen vy? Myslíte si, že jako rodič zodpovídáte úplně za všechno? Opravdu? 

Ztrácíte nervy, když děláte domácí úkoly? Někdy je lepší nechat dítě, aby si je splnilo samo! 

Určitě je třeba, aby se rodič doma s dítětem učil, je potřeba dětem pomáhat, motivovat je, vysvětlovat učivo, které nechápou. To je naprosto v pořádku, ale není zase nutné, aby rodič dítěti asistoval u všeho. Jak tohle chápat? Pokud má váš potomek domácí úkol, je v pořádku ho překontrolovat, popřípadě podepsat, aby bylo jasné, že máte přehled o školních aktivitách svého potomka. Určitě ale není nutné dělat celý domácí úkol společně s potomkem, vztekat se u toho nebo úkol několikrát opravovat. Proč? Proč je někdy lepší, aby dítě dělalo úkoly samostatně? 

dítě píše

Neustálý dohled dítěti nemůže prospívat 

Pokud chcete, aby dítě bylo samostatné, aby mělo radost z úspěchu, ale něco i vzalo i z neúspěchu, nemůžete mu zkrátka neustále stát za zády. Dítě musí přijít na to, co dělá špatně, jenže pokud rodič u úkolů asistuje, často se to neobejde bez křiku nebo bez toho aniž by rodič nakonec téměř celý úkol udělal za dítě. Tím ale potomkovi nemůžete pomoci, právě naopak. Tím ho jen uzemníte, tím mu ukážete, že něco nepochopil nebo mu dáte najevo, že na to nemá. I když je úkol udělán špatně, dítě si z toho něco vezme, ale co když úkol uděláte za dítě? Možná, že potomek pak nedostane černý puntík nebo pětku, ale zase se toho příliš nenaučí. 

kniha a pastelky

Najděte si správný systém

Máte doma systém? Ví dítko, kdy přesně si má sednout k úkolům nebo to necháváte na poslední chvíli? Je vhodné domluvit si, kdy dítě nad úkoly zasedne, tato doba by neměla být příliš dlouhá, ale všechno by mělo mít nějaký řád. Dítě by vám mělo říci, co má za úkol, ale vypracovat by se ho mělo snažit samo. A váš úkol? Pomoci, když je to třeba, být oporou i rádcem, ale nepřehánět to a nesnažit se za každou cenu úkol dovézt k dokonalosti. 

Možná, že se pak psaní domácích úkolů stane u vás doma i větší zábavou. Určitě to také vyzkoušejte, jistě se setkáte s větším úspěchem, domácí úkoly by neměly být jen utrpením pro celou rodinu. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup