Kutila najdeme prakticky v každé rodině. A ačkoliv se z velké části jedná o mužskou zálibu, s chutí se kutilství věnují i některé ženy. Ovšem k tomu, aby mohli svůj koníček provozovat, potřebují nejrůznější nářadí. A v naprosté většině případů ani zdaleka nestačí klasický šroubovák či kladivo, které se najdou v každé domácnosti.

Jedním z poměrně využívaných přístrojů je i elektrická kotoučová pila. Ta má na rozdíl od té ruční výhodu, že je mnohem rychlejší, přesnější, a navíc je práce s ní mnohem snadnější. Umožňuje nám tak pracovat mnohem precizněji.

pila3

Další výhodou je, že když se kotouč otupí, nemusíme hned kupovat novou pilu – stačí vyměnit právě ten kotouč. Tím se ušetří poměrně dost peněz. Navíc je zde díky tomu možnost dokoupit si nějaký specializovaný, který si lépe poradí s konkrétním materiálem.

Příkladem může být pilový kotouč na kov. Ten je, jak již název napovídá, určen především k tomu, aby snadno řezal právě tento materiál. A je pravdou, že řezání kovu obrousí a otupí klasické univerzální kotouče mnohem snadněji než například dřevo.

pila4

Je však potřeba si také uvědomit, že se nejedná o levnou záležitost. Proto je dobré se předem rozmyslet, zda je to ideální řešení právě pro nás. Při tom bychom měli zvážit několik důležitých faktorů, než se rozhodneme.

V první řadě si musíme říci, jak často budeme kov řezat, a zda se jedná pouze o jednorázový projekt, nebo zda jej budeme často využívat i později.

Je také dobré si spočítat, jak rychle se ten stávající univerzální kotouč, který v současnosti máme, opotřebuje, a kdy jej tedy bude nutné vyměnit. To musíme porovnat s životností onoho specializovaného kotouče, a obě čísla porovnat. Tak se dozvíme, zda se nám tato koupě skutečně vyplatí.

Jistě, může se to zdát jako hodně, ale věřte, že vaše peněženka vám nakonec poděkuje. A zbytečně vydávat peníze skutečně nikdo nechce.