Možná že ortodoncii někteří z vás moc dobře znají. Pro ty, kteří ne, mají možnost se o ní dozvědět spoustu zajímavých informací a to již o pár řádků níže.

Pokud byste chtěli znát definici, pak lze říci, že se jedná o stomatologii, která má odlišný způsob léčby, než je nám známý. Cílem je upravit nepravidelnost zubů a také čelistí. V dnešní době existuje ortodontických ordinací velká spousta, takže při výběru té pravé pro vás je rozhodně z čeho vybírat.
kartáček ve sklenici

Jestliže nemáte zrovna zuby podle vašich představ, jistě velmi trpíte na psychiku. Možná vás uklidní, že v dnešní době existuje až 90% lidí, kteří mají nějakou ortodontickou vadu. 30% z těchto vad je možné léčit. Jestli je ale něco, co je opravdu potřeba, pak je to trpělivost. Ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší.

Velká spousta pacientů k lékaři přichází s tím, že potřebují upravit chrup nebo vzhled obličeje. Málokdo si ale uvědomuje, že by mohlo dojít k velkým potížím, pokud by se zuby nějakým způsobem nenechaly upravit. Vady, které mohou být způsobené, mohou být příčinou špatné výslovnosti.

Je tedy potřeba, aby celkovým cílem ortodoncie nebyla pouze léčba, ale i předcházení některým z vad. K tomu může pomoci i dobrá informovanost a to nejen rodičů, ale i lékařů, kteří pacienta vidí mnohem dříve, než ortodontista.
rozpad zubu

Jako nejčastější příčina je považována genetika. Dědí se totiž tvar zubů, počet, velikost apod.

Vliv na příčinu ale mohou mít i zlozvyky. Tím nejčastějším je žužlání palce. Podání této informace ve vhodný čas může pomoci zamezit vzniku vady.

Své místo mají ale určitě i úrazy. Může díky nim dojít k předčasné ztrátě zubů a také místa pro stálý zub.

Za vhodnou dobu pro ortodontickou léčbu se považuje věk kolem osmi let, kdy je dítě schopné nejen spolupracovat ale i nosit samotná rovnátka.

Existuje ale i časná ortodontická léčba, která se může zahájit již před třetím rokem dítěte a to pomocí vhodných pomůcek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup