Mít a nemít obezitu je z hlediska lidského zdraví hodně důležité. První možnost je optimální, za to ta druhá se musí řešit co nejdříve. Obezita je nezdravá.

Zjistit, jestli trpíte nadváhou, můžete snadno

Leckdo si stále myslí, že nadváha nebo snad dokonce obezita jsou problematické pouze co se týče vzhledu, ale vůči zdraví to žádný vliv nemá. V tomto ohledu se není možné více mýlit. Je to totiž přesně naopak. Kdo má až příliš mnoho kilogramů, ten většinou dříve či později pocítí z nadměrné hmotnosti zdravotní problémy. V českých zemích je žel až příliš mnoho lidí s obezitou, a ještě více jedinců, kteří mají nadváhu. Osvětu hodně zaostává za očekáváním, což je problém nejen lékařů a státu, ale také společnosti.

Dřepy

Problematické ale také je, že na úplně každý, komu váha ukáže až příliš velké číslo, je ve skutečnosti obézní. Jsou lidé, kteří váží hodně a procentuální výskyt tuku v těle mají na standardních hodnotách. Hodně za to mohou svaly, takže si jedince může myslet, že má nadváhu, i když vlastně je zcela v pořádku. Daleko přesnější než váha he kalkulačka BMI Bmikalkulacka, ale ani ta není nejpřesnější. Pokud však ukazuje nadváhu či dokonce obezitu, měl by měřený jedince minimálně zpozornět.

Vhodné stravování je základ

Ze stejných důvodů, jako jsou zmíněny výše, také BMI kalkulačka není neomylná, a to i když do svých výpočtů nezahrnuje pouze váhu, ale také i výšku a věk dotyčného. Většinou se však neplete, a tudíž naměřené hodnoty je dobré brát v potaz, i když s mírnou rezervou. Když hodnoty nebudou pěkné, je tedy dobré začít s tím něco dělat. Samozřejmě, že první je potřeba změnit stravu. Často to nemusí být změna kdovíjak radikální. Stačí vynechat tučné a sladké a ono se to nakonec nějak poddá.

Smažené hranolky jsou nezdravé

Výborné je začít sportovat. Zdravý pohyb na vzduchu dokáže lidské tělo pořádně napumpovat a tím i notně vylepšit. Nemluvě o tom, že sport likviduje tuk a přispívá nemalou měrou k normální váze. Do sportování by se ale člověk neměl příliš nutit a měl by si najít fyzickou aktivitu, která odpovídá jeho naturelu a samozřejmě fyzickým možnostem. Není nutné dělat z lidí s nadváhou rovnou atlety. Většinou stačí i delší procházky a kilogramy padají dolů.