O důležitosti včel se poslední dobou píše hodně, a to v souvislosti s jejich ubýváním. Včelám nejvíce škodí člověk. Paradoxně, i přes to, jak jsou včely důležité v zemědělství, jsou to právě různé postřiky používané při pěstování plodin, které včely zabíjejí. Bez včel bychom ale měli velký problém. Nebylo by nejen ovoce a zelenina, ale ani další rostliny závislé na opylování jako jetel, řepka, mák, luštěniny a další.
včely v úlu
Pro zachování rostlinné různorodosti jsou včely nenahraditelné. Opylují až 80% rostlin, které opylování hmyzem potřebují. Co dalšího nám včely přináší?
Včelí med – med se rozděluje podle místa sběru (lesní, luční) a také podle zpracování (vytočený, pastový…) Často také obsahuje největší podíl konkrétní rostliny (lípa, řepka…) a podle nich je také zbarvený. Používá se jako sladidlo. Na rozdíl od cukru má ale na tělo příznivý účinek. Je antibakteriální, proto je tak často využíván při nachlazení. Neužívá se jen vnitřně, ale také k urychlení hojení pokožky.
včela
Medovina – alkoholický nápoj, který vzniká kvašením medu s vodou.
Propolis – nejúčinější ze včelích produktů. Dezinfikuje, ničí viry a bakterie, regeneruje a také tlumí bolest. Často se využívá k hojení ran v ústech, při bolení zubů, léčbě aftů. K hojení ran, ekzémů, bradavic…Výčet je obrovský. Nejčastěji se používá ve formě tinktur.
Včelí jed – bezbarvá kapalina, využívá se při onemocnění a bolestech kloubů a při léčbě revmatismu. Příznivě také působí na nervovou soustavu a snižuje krevní tlak.
sklenice s medem
Včelí vosk – ze včelího vosku se vyrábějí svíčky. Jsou zdravější, protože při jejich hoření nevznikají toxické výpary. Včelí vosk se může žvýkat při zánětu horních cest dýchacích a také při paradentóze. V domácnosti má i další využití, například jako první pomoc při štípnutí hmyzem, nebo při vyrážce. Hojně se využívá také v kosmetice jako hydratační balzám na rty a podobně.
Mateří kašička –používá se v kosmetice a jako doplněk stravy. Posiluje imunitní systém a příznivě působí na játra, srdce, nervový systém. Potlačuje stárnutí a únavu tkání a urychluje jejich hojení. Pomáhá také ženám v přechodu a mužům ke zkvalitnění potence. Její získávání je ale poněkud obtížné, získává se ze včelích larev.
Květový pyl – obsahuje obrovské množství vitamínů a minerálů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup