· Vybavení do klece
Přesto, že byl potkan považován za nečisté zvíře přenášející mnoho chorob, dnes už se řádí mezi oblíbené domácí mazlíčky. Jedním z důvodů jeho popularity může být i to, že oproti psovi nebo kočce potkan nepotřebuje mnoho prostoru. Stačí mu vybavit klec o dostatečné velikosti. Vhodným vybavením jsou papírové trubky a roury, všemožné papírové krabice a látkové hamaky na spaní.
potkan v pytli
· Potrava a pitný režim
Další součástí klece je skleněné pítko s čistou vodou, kde se budou moci hlodavci napít. Dále je vhodná miska, kterou lze upevnit, aby ji potkani nepřevrhli. V misce by měla být směs zrní, kterou buď koupíte ve zverimexu nebo na stránkách, které se specializují přímo na směsi pro tyto hlodavce. Stravu bychom měli zpestřit o čerstvou zeleninu nebo ovoce. Vhodné jsou okurky, jablka, ananas, jahody, hrušky, paprika, rajčata, banány… Vše ovšem musí být důkladně omyté čistou vodou. U některých potkanů jsou oblíbenou pochoutkou mouční červy, ale jako zdroj bílkovin úplně postačí bílý jogurt.
· Odkud zvíře vzít
Nejjednodušším způsobem je zvíře zakoupit ve zverimexu, ale je to způsob velmi riskantní. Nejenže jsou tam totiž množena zvířata vzájemně příbuzná, což má často za následek spoustu nemocí a geneticky daných vad. Také zvíře většinou nebývá pořádně ochočené. Jako největší riziko by se dalo považovat to, že mnoho zverimexů nechová pohlaví odděleně a může se tak snadno stát, že vámi zakoupená samička bude březí. Rozhodně lepší variantou je oslovit registrovanou chovatelskou stanici, kterých je v České republice stále více. Máte zaručeně geneticky kvalitní zvířata a zároveň ochočená a zvyklá na lidskou ruku.
potkan a dýně
· Samec nebo samice
Hned na úvod je potřeba zdůraznit, že navzdory všemožným mýtům, které kolují internetem, je nutné chovat minimálně dva kusy. Je to proto, že potkani jsou skupinová zvířata a o samotě velmi trpí. A lidská společnost mu kamaráda stejného druhu ani zdaleka nenahradí. Také chováme vždy skupinu stejného pohlaví, jelikož potkani se velmi rychle množí a nejen, že by bylo pro samici neustále plození velmi vyčerpávající, také by bylo téměř nemožné mladé udat, protože potkaních mláďat bez papírů původu je všude velké množství.
Hlavní otázkou je tedy zda pořídit samičky nebo samce. Každý potkan má svou vlastní povahu, proto je komplikované jednoznačně určit, co je lepší volba. Ale tradičně se říká, že samičky jsou spíše pohyblivé a oproti tomu samci mazlivější. A ať zvolíte jedno nebo druhé, potkan bude určitě skvělým společníkem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup