Pokud se váš věk pohybuje kolem střední dospělosti, nejspíše jste si všimli, že změny se ani této věkové kategorii tak úplně nevyhýbají. Přestože váš život může být již plně ustálený a stabilní ve svých zajetých kolejích, co se dozajista mění a měnit se bohužel bude, je vztah s vašimi rodiči, případně ještě prarodiči. Dostáváme se totiž v těchto interakcích do věku, kdy se naše role vůči rodičům otáčí o tři sta šedesát stupňů a z nás se namísto jejich dětí pomalu ale jistě stávají jejich pečovatelé.

ruce starého člověka

Jedná se o nevyhnutelnou životní etapu, kdy našim rodičům docházejí síly a spíše než životní elán se u nich může vyskytovat smutek nad neúprosným plynutím času, myšlenky na smrt a samozřejmě také duševní nepohoda způsobená především skutečností, že jim na mnoho aktivit už nezbývá příliš síly a musí si říci o pomoc. Právě v tomto ohledu bývají zpravidla nejzarytější a mohou se cítit poníženě nebo nedostatečně. Pro někoho totiž začne být postupně obtížné dojít si na nákup potravin, k lékaři, nebo jen vynést odpadky. Často se pak můžeme setkat s různými nehodami, které se jim přihodí, když se pokouší sami obstarat činnosti, na které již nemají sílu, ale přesto se o to neustále pokouší.

krmení holubů

Jak můžeme našim stárnoucím rodičům usnadnit život a zároveň jim zajistit pocit vlastní schopnosti postarat se o sebe? Jednou z variant je pořízení různých prostředků a pomocníků do domácnosti, ale i na ven. Jedná se například o elektrický vozík. Cena elektrického invalidního vozíku záleží hodně na typu, který se rozhodneme zakoupit. Pro seniory se sníženou schopností hybnosti může být cenným prostředkem pro dopravení se z bodu A do bodu B a to bez namáhavého a v některých případech i velice bolestivého vstávání a chůze. Přestože je důležité zůstat fyzicky aktivní a cvičit své končetiny v pohybu, v některých případech je nezbytné zapojit do běžného života právě vozík, který jim ušetří spoustu času a energie.

Pokud se vyhýbají takto radikálnímu řešení, může jim stejně tak posloužit i chodítko, alespoň pro přepravu v rámci domácnosti a vnitřních prostor domu, nebo například hůlka, která zajistí potřebnou oporu na každém kroku.