Když se někde lidé rozhodnou pořídit si veřejné osvětlení, nic jim nebrání v tom, aby toto své rozhodnutí i zrealizovali. Protože už v tomto ohledu dávno není nic nemožné. Koupit se dá cokoliv a k obsluze tohoto už není zapotřebí ani žádných zvláštních opatření, ani dejme tomu zřizování funkce ponocného, jenž by taková světla chodil den co den rozsvěcet a zase zhášet.

osvětlení u řeky

Ovšem až tak docela bezproblémové takové pořizování si veřejného osvětlení také není. A to proto, že je potřeba správně zvolit, že je třeba mít povědomí o tom, .

Protože to jednoduše nemusí být zrovna snadné vybírání. Každý typ svítidla totiž nabízí a naopak vyžaduje něco tu trochu jiného a tu třeba i diametrálně odlišného. A nebylo by dobré, kdyby si někam pořídili lampy, jejichž svit by stěží dosáhl země pod nimi, nebo takové, kvůli jejichž ostrému svitu by se lidé už nedokázali vyspat, nebylo by šťastným řešením mít něco, co by kvůli věčným opravám a zbytečně složité údržbě lezlo do peněz a podobně.

A proto by si všude měli před koupí něčeho takového vše důkladně promyslet. Aby nešlápli vedle.
noční lucerna

Důležitými parametry, jež nelze v žádném případě spouštět ze zřetele, jsou:


a) Světelný tok, tedy vlastně výkon toho kterého zdroje světla v závislosti na příkonu elektrické energie. Tedy „jak to svítí a kolik to žere“.


b) Měrný výkon a příkon, jenž je odvozen z poměru světelného toku a příkonu elektrické energie, tedy skutečná účinnost při přeměně elektřiny na světlo.


c) Intenzita osvitu, tedy množství světla dopadajícího na okolní prostředí.


d) Jas alias množství světla vnímaného lidským okem.


e) Index podání barev Ra neboli poměr světelného zdroje ve vztahu ke světelnému spektru slunečního záření.


f) Barevná teplota alias teplota chromatičnosti, což je odstín bílého světla.

Docela věda, že? Kolik z nás nemělo o tomto ani tušení, že? A přitom je to více než důležité, máme-li si svítit všeobecně ideálně. Abychom viděli, abychom nespotřebovávali energii zbytečně, aby nás z takového světla nebolely oči a tak dále.

Pokud pak vsadíme na sodíkové výbojky, měli bychom vědět, že tyto mívají hodnotu světelného toku kolem 6500 lumenů, sto lumenů na watt při příkonu 75 wattů, index podání barev 25 Ra a barevnou teplotu okolo 2000 K.

Atraktivní hodnoty, že? Neříkejte, že byste je u vás nebrali!