Máte rádi filmovou klasiku? Milujete horory? Co třeba si dopřát luxusní horor, u kterého Vám bude běhat mráz po zádech. Lze se krásně bát i bez kaluží krve, rozervaných těl a spousty mrtvých. Jedním z takových filmů nepochybně je film Osvícení, který byl natočen fenomenálním režisérem Stanleyem Kubricem na motivy knihy Stephana Kinga.
filmový pás
Stanley Kubrick (zemřel v roce 1999) patří mezi neoceňovanější tvůrce v historii filmu. Byl úspěšný jako režisér i jako autor scénářů. Už jako mladý rychle získal pověst nadaného génia. Jeho filmografie není rozsáhlá, ale všechny jeho filmy patří mezi klasiku, představují příklad dokonalé filmařské práce. Posuďte sami, Spartakus, Vesmírná odyssea, Mechanický pomeranč.
Stephen King je neméně úspěšná osobnost. Patří mezi komerčně nejúspěšnější literáty současnosti. Napsal pře čtyřicet románů a v podstatě každé knižní dílo bylo převedeno do filmové podoby, bohužel ne vždy s dobrým výsledkem. Ke psaní Kinga přivedl strýc, který mu vyprávěl strašidelné příběhy a brával ho do kina na klasické horory. King začíná s povídkami, jeho nadání si všiml nakladatel Bill Thompson a nabídl mu smlouvu na první román – Carrie, která se stala jak bestselerem, tak skvělým filmem.
filmové role

Osvícení

Vraťme se ovšem k filmu Osvícení z roku 1980. Spisovatel Jack Torrance, kterého skvěle ztvárňuje mladý Jack Nicholson, hledá klidné místo pro psaní knihy. Rozhodně se tedy dělat zimního správce v horském hotelu, který přes zimu má zavřeno. Při výběrovém řízení se dozvídá strašidelnou historku o svém předchůdci, který zešílel ze samoty a zavraždil svou ženu a dvě dcery. I přesto se Jack rozhodne práci vzít a i s rodinou se v hotelu ubytuje. Ovšem i on začne ztrácet rozum.
Nenechte se odradit stářím filmu. Dříve se točilo jinak, nicméně tento film Vás drží v napětí od prvního okamžiku až do konce a velmi pravděpodobně si po zhlédnutí tohoto filmu řeknete, že to byl jeden z nejlepších hororů, jaké jste kdy viděli.